Quantcast
Channel: MÉRLEGKÉPES KÖNYVELŐ TANFOLYAM, TANONCOK OLDALA, SZÁMVITEL NAVIGÁTOR
Viewing all 219 articles
Browse latest View live

Tárgyi eszköz csökkenések - összetett feladat

$
0
0
Egy kettős könyvvitelt vezető vállalkozás egyik 7 350 000 Ft bruttó értékű termelőgépét 6 évig tervezte használni, leírását az évek száma összegének módszerével végzi.

1.Mutasd be a termelőgéppel kapcsolatos könyvviteli elszámolást kontírozva, ha a vállalkozás 2,5 évi használat után
a)a termelőgépet 3 200 000 Ft-ért értékesítette. ÁFA + 27%
b)A termelőgépet térítés nélkül átadta egy másik vállalkozásnak, a 27%-os ÁFÁ-t áthárította
c)2 600 000 Ft társasági szerződés szerinti értékkel apportként bevitte egy másik vállalkozásba

2.Mutasd be, hogy a fenti gazdasági események a vállalkozás tárgyévi eredményének melyik eredménykategóriáját érintette és azt hány Ft-tal módosította (növelte vagy csökkentette)?

Eredménykategóriák
Ide írd a megoldást!



Megoldás:



 Eredménykategória     EFt-tal módosította
a)     Üzemi+400 000 (3 200 000-2 800 000)
b)Rendkívüli-2 800 000
c)Rendkívüli-200 000 (2 600 000-2 800 000)

Mellékszámítások:

Értékcsökkenés
Évek száma összege: 1+2+3+4+5+6= 21
7 350 000 / 21= 350 000
350 000 x (6+5+4/2)= 4 550 000

Áthárított áfa: 
7 350 000 – 4 550 000= 2 800 000x0,27= 756 000

Számviteli törvény: az éves beszámoló mérlege

$
0
0

Forgasd a számviteli törvényt!


Honnan tudjuk, hogy az Éves beszámoló mérlegének milyen sorai vannak? (Csak úgy elhisszük a számviteltanároknak?)

Keresd ki a választ a számviteli törvényből, majd a hozzászólások közé másold be a paragrafus számával!

Saját tőke

$
0
0

Saját tőke elemei


1. Jegyzett tőke
2. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke
3. Tőketartalék
4. Eredménytartalék
5. Lekötött tartalék
6. Értékelési tartalék
7. Mérleg szerinti eredmény

A továbbiakban számvitelesen száraz leszek, bemásolom a számviteli törvény rendelkezéseit.
Persze nyilván nem fogjátok ennyivel megúszni, mert a következő napokban (ha lustább vagyok akkor hetekben), részletesen megvizsgáljuk az egyes saját tőke elemeket.

Hogy addig is csillapítsam a tudásszomjatokat: kezdjétek el bemagolni az alábbiakat!

Szóval, a mi kis kedvencünk ezt írja a Saját tőkéről:


35. § (1) Saját tőkeként a mérlegben csak olyan tőkerészt szabad kimutatni, amelyet a tulajdonos (a tag) bocsátott a vállalkozó rendelkezésére, vagy amelyet a tulajdonos (a tag) a 36. §-ban foglaltakon túlmenően az adózott eredményből hagyott a vállalkozónál. A saját tőke részeként kell kimutatni az értékhelyesbítés értékelési tartalékát és a valós értékelés értékelési tartalékát is.

(2) A saját tőke a - jegyzett, de még be nem fizetett tőkével csökkentett - jegyzett tőkéből, a tőketartalékból, az eredménytartalékból, a lekötött tartalékból, az értékelési tartalékból és a tárgyév mérleg szerinti eredményéből tevődik össze.

Jegyzett tőke és a Jegyzett, de még be nem fizetett tőke



(3) Jegyzett tőke részvénytársaságnál, korlátolt felelősségű társaságnál, egyéb vállalkozónál (ha e tekintetben cégbírósági bejegyzési kötelezettség terheli) a cégbíróságon bejegyzett tőke a létesítő okiratban meghatározott összegben.


(4) A (3) bekezdés szerinti vállalkozónál az alaptőke, a törzstőke, az alapítói vagyon, a vagyoni betét felemelése, illetve leszállítása miatti jegyzett tőke-változást a cégjegyzékbe való bejegyzés alapján, a bejegyzés időpontjával kell a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni.

(5) A (3) bekezdés hatálya alá nem tartozó vállalkozónál jegyzett tőke a létesítő okiratban meghatározott, a tulajdonosok (a tagok) által tartósan rendelkezésre bocsátott - ténylegesen átadott - tőke.

(6) A külföldi székhelyű vállalkozás magyarországi fióktelepénél jegyzett tőkeként kell kimutatni - nem pénzbeli (vagyoni) hozzájárulás esetén az 50. § (7) bekezdése szerinti értékben - a működéshez, a tartozások kiegyenlítéséhez szükséges, a külföldi székhelyű vállalkozás által biztosított - tartósan és ilyen címen a fióktelep szabad rendelkezésére bocsátott - vagyont (ideértve törvényben meghatározott dotációs tőkét is).

(7) Jegyzett tőkén (alaptőkén, törzstőkén) felüli vagyoni fedezet alatt - eltérő rendelkezés hiányában - a jegyzett tőkével, a lekötött tartalékkal, továbbá az értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összegét kell érteni.

(8) Jegyzett, de még be nem fizetett tőkeként kell kimutatni alapításkor, illetve a jegyzett tőke emelésekor a (3) bekezdés szerint a cégbíróságon bejegyzett tőkének a tulajdonosok (a tagok) által még be nem fizetett, nem pénzbeli hozzájárulás esetén a társaság rendelkezésére még nem bocsátott összegét, ha a bejegyzés utáni befizetést, rendelkezésre bocsátást jogszabályi felhatalmazás alapján a létesítő okirat, illetve annak módosítása megengedi.

(9) Amennyiben jogszabály a jegyzett tőke feltételes leszállítását lehetővé teszi a jegyzett tőke egyidejű felemelésével, a tőkeleszállítás, illetve a tőkeemelés cégjegyzékbe való bejegyzése időpontjával könyvelni kell - a létesítő okirat módosításának megfelelően - mind a jegyzett tőke leszállítását, mind a jegyzett tőke felemelését.

(10) A visszavásárolt saját részvény, saját üzletrész, a visszaváltható részvény bevonása esetén, azok névértékének megfelelő összeggel a jegyzett tőkét kell csökkenteni, a névérték és a visszavásárlási (nyilvántartás szerinti) érték közötti különbözettel - előjelének megfelelően - az eredménytartalékot kell módosítani a jegyzett tőke módosításának a cégjegyzékbe történt bejegyzése időpontjával.

Tőketartalék


36. § (1) A tőketartalék növekedéseként kell kimutatni:
a) részvénytársaságnál a részvények kibocsátáskori, ideértve a tőkeemeléskori (jegyzési) ellenértéke és névértéke közötti különbözetet,
b) az a) ponton kívüli egyéb vállalkozónál a tulajdonosok (a tagok) által az alapításkor, illetve a tőkeemeléskor tőketartalékként (a jegyzési érték és a névérték különbözeteként) véglegesen átadott eszközök, pénzeszközök értékét,
c) a jegyzett tőke leszállítását a tőketartalékkal szemben,
d) a szövetkezeti üzletrész-bevonás miatt képzett fel nem osztható vagyon összegét,
e) a tőketartalékból lekötött tartalék visszavezetett összegét a lekötés feloldása alapján,
f) a pénzmozgással, illetve az eszközmozgással egyidejűleg a jogszabály alapján tőketartalékba helyezett pénzeszközöket, átvett eszközök értékét.

(2) A tőketartalék csökkenéseként kell kimutatni:
a) a jegyzett tőke emelését a szabad tőketartalékból,
b) a veszteség miatti negatív eredménytartalék ellentételezésére felhasznált összeget,
c) a tőkekivonással megvalósított jegyzett tőke leszállításához kapcsolódó - a jegyzett tőke leszállításával arányos - tőketartalék-kivonás összegét,
d) a tőketartalék lekötött tartalékba átvezetett összegét,
e) a pénzmozgással, illetve az eszközmozgással egyidejűleg a jogszabály alapján tőketartalékkal szemben átadott pénzeszközök, eszközök értékét.

(3) A 35. § (3) bekezdése szerinti vállalkozónál a tőketartalék (1) bekezdés a)-c) pontja szerinti növekedésének, a (2) bekezdés a) és c) pontja szerinti csökkenésének bizonylata a létesítő okirat, annak módosítása, illetve a közgyűlési, az alapítói, a taggyűlési határozat, könyvviteli elszámolása a tőkeemelésről, a tőkeleszállításáról szóló létesítő okiratnak, illetve módosításának a cégjegyzékbe történt bejegyzése időpontjával történik,
a) az (1) bekezdés a)-b) pontja szerinti tőketartalék-növelésnél, ha az eszköz átvétele a cégbejegyzést megelőzően megtörtént,
b) az (1) bekezdés c) pontja szerinti tőketartalék-növelésnél,
c) a (2) bekezdés a) és c) pontja szerinti tőketartalék-csökkenésnél, illetve a cégbejegyzést követően, az eszköz átvételekor az (1) bekezdés a)-b) pontja szerinti tőketartalék-növelésnél, ha az eszközök átvétele a cégbejegyzés időpontjáig nem történt meg.

(4) A 35. § (5) bekezdése szerinti vállalkozónál a tőketartalék (1) bekezdés b)-c) pontja szerinti növekedésének, a (2) bekezdés a) és c) pontja szerinti csökkenésének bizonylata a létesítő okirat, annak módosítása, illetve a taggyűlési határozat, könyvviteli elszámolása az (1) bekezdés b) pontja esetén az eszközök átvételével egyidejűleg, az (1) bekezdés c) pontja, továbbá a (2) bekezdés a) és c) pontja esetén az erről szóló taggyűlési határozatban megjelölt időponttal (legkorábban a határozat keltének időpontjával) történik.

(5) A (2) bekezdés szerinti összegekkel a tőketartalék csak akkor csökkenthető, ha emiatt a tőketartalék nem lesz negatív.

Eredménytartalék


37. § (1) Az eredménytartalék növekedéseként kell kimutatni:
a) az előző üzleti év mérleg szerinti eredményét (nyereségét), ideértve az ellenőrzés előző üzleti év(ek) mérleg szerinti eredményét növelő módosítását (nyereségét) is,
b) a jegyzett tőke leszállítását az eredménytartalékkal szemben,
c) a veszteség miatti negatív eredménytartalék ellentételezésére felhasznált tőketartalékot, lekötött tartalékot,
d) a gazdasági társaság tulajdonosánál (tagjánál) a veszteség pótlásához nem szükséges - korábban ilyen címen adott - pótbefizetés visszakapott összegét a pénzmozgással egyidejűleg,
e) az eredménytartalékból lekötött tartalék visszavezetett összegét a lekötés feloldása alapján,
f) a pénzmozgással, illetve az eszközmozgással egyidejűleg a jogszabály alapján eredménytartalékba helyezett pénzeszközöket, átvett eszközök értékét.

(2) Az eredménytartalék csökkenéseként kell kimutatni:
a) az előző üzleti év mérleg szerinti eredményét (veszteségét), ideértve az ellenőrzés előző év(ek) mérleg szerinti eredményét csökkentő módosítását (veszteségét) is,
b) a jegyzett tőke emelését a rendelkezésre álló szabad eredménytartalékból,
c) az eredménytartalék lekötött tartalékba átvezetett összegét,
d) az üzleti év végén a tárgyévi adózott eredmény kiegészítéseként osztalékra, részesedésre, kamatozó részvény kamatára, továbbá az eredménytartalékot terhelő adóra igénybe vett összeget,
e) a gazdasági társaság tulajdonosánál (tagjánál) a gazdasági társaság veszteségének fedezetére teljesített - törvényi előíráson alapuló - pótbefizetés összegét a pénzmozgással egyidejűleg,
f) a tőkekivonással megvalósított jegyzett tőke leszállításához kapcsolódó - a jegyzett tőke leszállításával arányos - eredménytartalék-kivonás összegét,
g) a pénzmozgással, illetve az eszközmozgással egyidejűleg a jogszabály alapján eredménytartalékkal szemben átadott pénzeszközök, eszközök értékét, ide értve a gazdasági társaság, szövetkezet tagsági jogviszony megszűnésének időpontjában fennálló vagyonának a megszűnt tagsági jogviszonyra jutó része a jegyzett tőke, a tőketartalék és az eredménytartalék arányos részét meghaladó összegét is.

(3) A 35. § (3) bekezdése szerinti vállalkozónál az eredménytartalék (1) bekezdés b) pontja szerinti növekedésének, a (2) bekezdés b) és f) pontja szerinti csökkenésének bizonylata a létesítő okirat, annak módosítása, illetve a közgyűlési, az alapítói, a taggyűlési határozat, könyvviteli elszámolását a tőkeemelésről, a tőkeleszállításról szóló létesítő okiratnak, illetve módosításának a cégjegyzékbe történt bejegyzése időpontjával kell végrehajtani.

(4) A 35. § (5) bekezdése szerinti vállalkozónál az eredménytartalék (1) bekezdés b) pontja szerinti növekedésének, a (2) bekezdés b) és f) pontja szerinti csökkenésének bizonylata a létesítő okirat, annak módosítása, illetve a taggyűlési határozat, könyvviteli elszámolása a taggyűlési határozatban megjelölt időponttal (legkorábban a határozat keltének időpontjával) történik.

(5) Az ellenőrzés során a mérlegkészítés időpontjáig megállapított - az előző üzleti év(ek)re vonatkozó - jelentős összegű hibák elkülönítetten kimutatott eredményre gyakorolt hatásának összegét (mérleg szerinti eredményét) az eredménytartalékot növelő-csökkentő tételként a hiba megállapításának üzleti évében kell elszámolni.

(6) Az adózott eredmény kiegészítéséhez a szabad eredménytartalék csak akkor vehető igénybe, ha az igénybevétel után a lekötött tartalékkal, továbbá az értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összege meghaladja a jegyzett tőke összegét.

Lekötött tartalék


38. § (1) A lekötött tartalék a tőketartalékból, illetve az eredménytartalékból lekötött összegeket és a kapott pótbefizetés összegét foglalja magában.

(2) A tőketartalékból kell lekötni és a lekötött tartalékba átvezetni:
a)-
b) szövetkezetnél a fel nem osztható vagyon értékét,
c) a más jogszabály szerint vagy a vállalkozó saját elhatározása alapján lekötött - kötelezettségek fedezetét jelentő - tartalékot,
d) a 36. § (1) bekezdésének f) pontja alapján tőketartalékba helyezett összeg azon részét, amelyet a jogszabályban, szerződésben, megállapodásban rögzített feltételek nem teljesítése esetén részben vagy egészen vissza kell fizetni.

(3) Az eredménytartalékból kell lekötni és a lekötött tartalékba átvezetni:
a) a visszavásárolt saját részvények, saját üzletrészek, továbbá a visszaváltható részvények könyv szerinti értékét,
b)-
c) az alapítás-átszervezés aktivált értékéből, továbbá a kísérleti fejlesztés aktivált értékéből még le nem írt összeget,
d) a 33. § (2) bekezdése szerinti nem realizált árfolyamveszteség és a 41. § (4) bekezdése szerinti céltartalék különbözetének összegét,
e) a (2) bekezdés szerinti lekötendő tőketartalékot, ha arra a tőketartalék nem nyújt fedezetet,
f) a gazdasági társaság tulajdonosánál (tagjánál) a veszteség fedezetére - az arra illetékes testület által megszavazott, de még nem teljesített - fizetendő pótbefizetés összegét,
g) más jogszabály szerint vagy a vállalkozó saját elhatározása alapján lekötött - kötelezettségek fedezetét jelentő vagy saját céljait szolgáló - tartalékot.

(4) Lekötött tartalékként kell kimutatni a gazdasági társaságnál a veszteségek fedezetére kapott pótbefizetés összegét, a pótbefizetés visszafizetéséig, elszámolása a pénzmozgással egyidejűleg történik.

(5) A (3) bekezdés szerinti lekötést az eredménytartalékkal szemben el kell számolni akkor is, ha a lekötött tartalék növekedése miatt az eredménytartaléknak negatív egyenlege lesz, vagy negatív egyenlege nő.

(6) A lekötött tartalék feloldását - a (4) bekezdés szerinti pótbefizetés kivételével - a tőketartalékkal, illetve az eredménytartalékkal szemben kell elszámolni, annak függvényében, hogy a feloldott tartalék a tőketartalékból, illetve az eredménytartalékból került lekötésre.

(7) Amennyiben jogszabály rendelkezése alapján a gazdasági társaság jegyzett tőkéjét a lekötött tartalék javára - az alaptőke terhére képzett tartalékként - szállították le, akkor a tőkeleszállítás cégjegyzékbe történt bejegyzése időpontjával a tőkeleszállítás összegét a lekötött tartalékba kell átvezetni. Az így átvezetett összeget a lekötött tartalékon belül elkülönítetten kell kimutatni.

(8) A (7) bekezdés szerint elkülönített lekötött tartalékot csak a jogszabályban meghatározott módon lehet megszüntetni: veszteségrendezésre - az erről szóló döntés időpontjával - az eredménytartalék negatív összegét csökkentő tételként, illetve tőkeemelésre - a tőkeemelés cégjegyzékbe történt bejegyzése időpontjával - a jegyzett tőkét növelő tételként.

(9) A lekötött tartalék növekedéseként, illetve csökkenéseként kell kimutatni a pénzmozgással, illetve az eszközmozgással egyidejűleg a külön jogszabály alapján a lekötött tartalékkal szemben átvett, illetve átadott pénzeszközök, egyéb eszközök értékét. A külön jogszabály alapján átvett lekötött tartalék feloldását - a külön jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - az eredménytartalékkal szemben kell elszámolni.

Értékelési tartalék


39. § (1) Értékelési tartalékként, és azon belül elkülönítetten kell kimutatni
a) az 58. § szerinti piaci értékelés alapján meghatározott értékhelyesbítés összegét az értékhelyesbítés értékelési tartalékaként, továbbá
b) az 59/A-59/F. §-ok szerinti valós értéken történő értékelés alapján a saját tőkével szemben elszámolt értékelési különbözetet a valós értékelés értékelési tartalékaként.
Az értékhelyesbítés értékelési tartaléka és az értékhelyesbítés, valamint a valós értékelés értékelési tartaléka és az értékelési különbözet kizárólag egymással szemben és azonos összegben változhat. Az értékelési tartalék terhére a saját tőke más elemeit nem lehet kiegészíteni, annak terhére kötelezettség nem teljesíthető.

Mérleg szerinti eredmény


(2) A mérleg szerinti eredmény az osztalékra, részesedésre, a kamatozó részvények kamatára igénybe vett eredménytartalékkal növelt, a jóváhagyott osztalékkal, részesedéssel, a kamatozó részvények kamatával csökkentett tárgyévi adózott eredmény, egyezően az eredménykimutatásban ilyen címen kimutatott összeggel.
(2a)Ha a jóváhagyott osztalék, részesedés, kamatozó részvények kamata kötelezettségként kimutatott összegének teljesítése nem pénzeszközzel történik, akkor a juttatás teljesítéseként átadott eszközt az értékesítés szabályai szerint kell elszámolni.

(3)A tárgyévi adózott eredmény, illetve a szabad eredménytartalékkal kiegészített tárgyévi adózott eredmény akkor fizethető ki osztalékként, részesedésként, a kamatozó részvény tulajdonosának kamatként, ha a lekötött tartalékkal, továbbá az értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összege az osztalék, a részesedés, a kamatozó részvény kamatának figyelembevétele (kifizetése) után sem csökken a jegyzett tőke összege alá.

(4) Osztalékelőlegként - a más jogszabályban előírt egyéb feltételek mellett - csak akkor fizethető ki a 21. § szerinti közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott adózott eredmény, illetve a szabad eredménytartalékkal kiegészített közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott adózott eredmény, ha a lekötött tartalékkal, továbbá az értékelési tartalékkal csökkentett - a közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott - saját tőke összege az osztalékelőleg megállapított összegének figyelembevételével sem csökken a jegyzett tőke összege alá.

(5) A saját részvény, a saját üzletrész, továbbá a visszaváltható részvény visszavásárlásának (megszerzésének) - a más jogszabályban előírtakon túlmenően - az is feltétele, hogy azok visszavásárlására (megszerzésére)
a) a legutolsó beszámolóval lezárt üzleti év mérlegében kimutatott, osztalékként, részesedésként, kamatozó részvény kamataként figyelembe nem vett tárgyévi adózott eredmény (tárgyévi mérleg szerinti eredmény), illetve a szabad eredménytartalékkal kiegészített, osztalékként, részesedésként, kamatozó részvény kamataként figyelembe nem vett tárgyévi adózott eredmény (tárgyévi mérleg szerinti eredmény), vagy
b) a 21. § szerinti közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott - osztalékelőlegként figyelembe nem vett - adózott eredmény, illetve a szabad eredménytartalékkal kiegészített közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében) kimutatott - osztalékelőlegként figyelembe nem vett - adózott eredmény
fedezetet nyújtson úgy, hogy a lekötött tartalékkal, az értékelési tartalékkal, továbbá a visszavásárlás (a megszerzés) értékével csökkentett saját tőke összege nem csökken a jegyzett tőke összege alá.

Saját tőkével kapcsolatos egyéb szösszenetek


40. § (1) A jegyzett tőkének a jegyzett tőkén felüli saját tőke terhére történő emelésére akkor és oly mértékben kerülhet sor, ha
a) a legutolsó beszámolóval lezárt üzleti év mérlegében, illetve
b) a 21. § szerinti közbenső mérlegben (illetve egyéb, az alapul szolgáló beszámoló mérlegében)
kimutatott - osztalékként, részesedésként, kamatozó részvény kamataként, illetve osztalékelőlegként figyelembe nem vett - adózott eredmény (mérleg szerinti eredmény), szabad tőketartalék, szabad eredménytartalék arra fedezetet nyújt és a tőkeemelést követően a jegyzett tőke összege nem haladja meg a lekötött tartalékkal, továbbá az értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összegét.

(2) A jegyzett tőkén felüli saját tőke terhére történik a jegyzett tőke emelése - az (1) bekezdésben rögzített feltételek mellett - akkor is, ha ingyenes vagy kedvezményes dolgozói részvényt, illetve dolgozói üzletrészt bocsátanak ki.

(3) Ha a legutolsó beszámolóval lezárt üzleti év mérlege, illetve a - 21. § szerinti - közbenső mérleg a külön jogszabályban meghatározott időtartamon belül több kifizetés, ügylet alátámasztására is szolgál, a feltételek vizsgálata során azokat együttesen (egybe számítva) kell figyelembe venni.

(4) Átváltoztatható és átváltozó kötvény részvénnyé történő átalakítása során a jegyzett tőke (alaptőke) emelését a kötvénykibocsátás miatti kötelezettség terhére kell végrehajtani az alapító okirat, az alapszabály előírásainak (módosításának) megfelelően, a cégjegyzékbe történt bejegyzés időpontjával.
 40/A. §180 (1) Kezelt vagyonnál a saját tőke az induló tőkéből, a tartalékból, a lekötött tartalékból, az értékelési tartalékból és a tárgyév mérleg szerinti eredményéből tevődik össze.
(2) Az induló tőke a bizalmi vagyonkezelés során a vagyonrendelő által a bizalmi vagyonkezelő rendelkezésére bocsátott eszközök 50. § (9) bekezdése szerinti értéke, csökkentve azt a bizalmi vagyonkezelés során kiadott vagyon összegével.
(3) A tartalék növekedéseként kell kimutatni:
a) a kezelt vagyon előző üzleti évi mérleg szerinti eredményét (nyereségét), ide értve az ellenőrzés előző üzleti év(ek) mérleg szerinti eredményét növelő módosítását (nyereségét) is;
b) a tartalékba a lekötött tartalékból visszavezetett összeget a lekötés feloldása alapján.
(4) A tartalék csökkenéseként kell kimutatni:
a) a kezelt vagyon előző üzleti évi mérleg szerinti eredményét (veszteségét), ide értve az ellenőrzés előző üzleti év(ek) mérleg szerinti eredményét csökkentő módosítását (veszteségét) is;
b) a tartalék lekötött tartalékba átvezetett összegét;
c) a bizalmi vagyonkezelés során teljesített hozamkifizetés összegét.

(5) A tartalékból kell lekötni, és a lekötött tartalékba átvezetni a 38. § (3) bekezdés c), d), g) pontja szerinti összegeket. A lekötött tartalék feloldását a tartalékkal szemben kell elszámolni.

(6) Értékelési tartalékként a 39. § (1) bekezdése szerinti összegeket lehet kimutatni.

(7) Bizalmi vagyonkezelés során a tárgyévi adózott eredményből, illetve a tartalékkal kiegészített tárgyévi adózott eredményből akkor teljesíthető hozamkifizetés, ha a lekötött tartalékkal, továbbá az értékelési tartalékkal csökkentett saját tőke összege a hozamkifizetés után sem csökken az induló tőke összege alá.
(8) Bizalmi vagyonkezelés során vagyonkiadásra csak az induló tőke (negatív tartalék, illetve tárgyévi mérleg szerinti veszteség esetén a tartalékkal, illetve a tárgyévi mérleg szerinti veszteséggel csökkentett induló tőke) összegéig kerülhet sor. Évközi vagyonkiadásnál a kiadható vagyon megállapításánál a közbenső mérlegben kimutatott negatív adózott eredményt is figyelembe kell venni.

Ha hasznos, nyomd meg a tetszik gombot!

Jegyzett tőke

$
0
0

Jegyzett tőke könyvelése


Számlaszám: 411

Fontos: amennyiben a vállalkozást cégbírósági kötelezettség terheli -és a Kft-t, Rt-t terheli- akkor a 411 jegyzett tőkére csak a cégbírósági bejegyzéskor, a cégbíróságon bejegyzett összeget könyveljük!!!

Jöjjenek a jegyzett tőkével kapcsolatos gazdasági események!

Alapítás, tőkeemelés


Rögtön egy feladattal kezdünk, mert így könnyebben átlátható lesz:

A tulajdonosok egy Kft alapítását 4 000 000 Ft jegyzett tőkével.

Gazdasági események:

1. Átutalnak 2 000 000 Ft alapítói vagyont és rendelkezésre bocsátanak 1 500 000 Ft értékben tárgyi eszközöket.
2. Megérkezik a cégbírósági bejegyzés
3. Megtörténik az átvezetés
4. A fennmaradó összeget a tulajdonosok befizetik a cég bankszámlájára

Könyvelés:

Ezekre a főkönyvi számlákra lesz szükségünk:

Jegyzett tőke
Szükséges főkönyvi számlák



1. A tulajdonosok által átadott eszköz (pénz, tárgyi eszköz, készlet…)

Az eszközeink nőnek (E+=T), és mivel még e pillanatban nincs bejegyezve a cég (sőt az is benne van a pakliban, hogy a cégbíróság elutasítja a bejegyzést. Ebben az esetben a tulajdonosoknak vissza kell szolgáltatnunk az átvett eszközöket). Ezért kötelezettségként kell kimutatnunk (F+=K)

1a) Pénzbeli betét átvétele

T384 Bank                 K479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek           2 000 000

1b) Apport átvétele

T161 Beruházások                      K479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek             1 500 000

Főkönyvi számlákon:

Eszközök átvétele jegyzett tőke emelésre
Eszközök átvétele


2. A cégbírsági bejegyzés pillanata

Növeljük a 411 Jegyzett tőkét, hiszen mostantól már van bejegyzett tőkénk (F+=K).

A másik érintett: az lenne a logikus, ha az előző pontban könyvelt 479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségekről vezetnénk át.  De nem ezt tesszük. Ez túl egyszerű lenne és akkor egy buktatási lehetőséget elveszítenénk. Így bonyolítjuk a dolgot. Bevezetjük a 3. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke számlát. Na jó! Ennek azért a buktatási lehetőségen kívül más értelme is van. Ugyanis a 411 Jegyzett tőkére a cégbíróságon ténylegesen bejegyzett összeget kell könyvelnünk (4 000 000 Ft), még akkor is, ha az 1. lépésben a tulajdonosok egyelőre ennek csak egy részét bocsátották a rendelkezésünkre (3 500 000 Ft). Miután a be nem fizetett tőke összegének (500 000 Ft) ismerete és mérlegben történő szerepeltetése kötelező, ezért ennek kimutatására a két számla közé (411 és 479) ékeljük a 3 Jegyzett, de még be nem fizetett tőke számlát.
  
Megjegyzés: a 3 Jegyzett, de még be nem fizetett tőke számla nagy szélhámos (forrás a mérlegben, de a 3. számlaosztályban könyveljük), a +/- értelmezése nehézséget okoz, így tekintsünk rá technikai számlaként (tanárodnak ne mond, hogy én mondtam).
T 3. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke               K411 Jegyzett tőke              4 000 000

Átvezetés jegyzett tőkére
Átvezetés jegyzett tőkére


3. A tulajdonosok által rendelkezésre bocsátott eszközök összegének átvezetése

Most csökken az 1. pontban lekönyvelt kötelezettségünk (F-=T), és ezt is a 3. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke számlára vezetjük.

T479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek          K 3 Jegyzett, de még be nem fizetett tőke           3 500 000

Összevezetés
Összevezetés


Ha most megnézed, a 411 Jegyzett tőkén 4 000 000 Ft van (helyes, mert ennyi a bejegyzett tőke). A 479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek számla nulla (helyes, mert bejegyezték a céget, nem már biztosan nem kell visszaadnunk az átvett vagyont. A 3. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke számla egyenleg 500 000 Ft (szintén helyes, hiszen ennyi hiányzik még a tulajdonosi befizetésekből).

4. A fennmaradt összeg átvétele

Bankunk nő (E+=T). De, most már nem a 479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek számlára könyveljük, mint az 1. lépésben, hiszen már be vagyunk jegyezve, így nem fenyeget a visszafizetési kötelezettség réme. Egyszerűen a 3. Jegyzett, de még be nem fizetett tőkére vezetjük, ezzel megszüntetvén annak egyenlegét, hiszen ezzel a befizetéssel minden jegyzett tőke-részt rendeztek a tulajdonosok.

T 384 Bank                      K 3. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke                  500 000

Bejegyzés utáni eszközátvétel
Bejegyzés utáni eszközátvétel


(Figyu: a tőkeemelés könyvelése ugyanígy történik!)

Megjegyzés: cégbírósági bejegyzésre nem kötelezett vállalkozásnál a könyvelés összesen ennyi: a pénz, vagy apport átvételének napján: T1-3 Eszközök   K411 Jegyzett tőke. Ennyi az egész.

Jegyzett tőkén felüli vagyon terhére történő tőkeemelés


Tőketartalékból, vagy eredménytartalékból lehet. Könyvelése a cégbírósági bejegyzéskor.
Tőketartalék, vagy eredménytartalék csökken (F-=T), jegyzett tőke nő (F+=K)

T 412 Tőketartalék, 413redménytartalék                K411 Jegyzett tőke

Tőkeleszállítás tőketartalék, eredménytartalék, vagy lekötött tartalék javára


Tőketartalékkal, eredménytartalékkal, vagy speciális esetben lekötött tartalékkal szemben. Könyvelése a cégbírósági bejegyzéskor.
Tőketartalék, eredménytartalék, vagy lekötött tartalék csökken (F-=T), jegyzett tőke nő (F+=K)

T411 Jegyzett tőke                  K412 Tőketartalék, 413 Eredménytartalék, 414 Lekötött tartalék 

Tőkekivonással történő tőkeleszállítás


Ez történik, ha pl. az egyik tulajdonos kilép a vállalkozásból. Ekkor a kilépő tagot megillető jegyzett tőke arányában a tőketartalékot és az eredménytartalékot is ki kell adni.

1. Tőkeelemek leszállítása a cégbírósági bejegyzéskor

A jegyzett tőke, tőketartalék, eredménytartalék csökken (F-=T), a kilépő tulajdonos felé való kötelezettségünk nő (F+=K)

T411 Jegyzett tőke,                                       K 476. Kötelezettség tulajdonosokkal szemben
  412 Tőketartalék,
  413 Eredménytartalék  

2. Tulajdonos kifizetése a cégbírósági bejegyzést követően

A kötelezettség a tulajdonosokkal szemben csökken (F-=T) és a bank is csökken (E-=T)

K 476. Kötelezettség tulajdonosokkal szemben                    K384 Bank

Tőkekivonás tőkeleszállítással
Tőkekivonás tőkeleszállítással


Tőkeleszállítás eszközátadással


Hasonlít az előzőre. Annyival bonyolultabb, hogy itt valamilyen eszközt adnak a távozó tulajdonosnak. Az átadott eszközt pedig értékesítésként kell elszámolni.

1. Tőkeelemek leszállítása a cégbírósági bejegyzéskor

A jegyzett tőke, tőketartalék, eredménytartalék csökken (F-=T), a kilépő tulajdonos felé való kötelezettségünk nő (F+=K)

T411 Jegyzett tőke,                                       K 476. Kötelezettség tulajdonosokkal szemben
  412 Tőketartalék,
  413 Eredménytartalék

2. Az átadott eszköz elszámolása értékesítésként

Teljesen szokványos értékesítés, ezért nem magyarázom

2a) Eladási ár

T311 Vevő    K 9 Bevételek (tárgyi eszközök, immateriális javak 96, készletek 91-92)

2b) Áfa

T311 Vevő   K467 Fizetendő áfa

2c) Eszköz kivezetése

T8. Ráfordítások    K1-2. Eszközök   (Tárgyi eszközök, immateriális javak 86, készletek 814, 581)

3. Az eladási ár átvezetése (beszámítása)

Vevővel szembeni követelés csökken (a vevő a kilépő tulajdonos, ezért nem fog fizetni) (E-=K) és egyben a tulajdonosokkal szembeni kötelezettség is csökken, hiszen betudjuk a neki „eladott” eszköz eladási árát (F-=T)

T476 Kötelezettség tulajdonosokkal szemben  K311 Vevők

4. A fennmaradó összeg pénzügyi rendezése

Ha nekünk kell még fizetnünk:
T476 Kötelezettség tulajdonosokkal szemben  K384 Bank

Ha az átadott eszköz értéke több volt mint az arányos saját tőke elemek értéke, akkor viszont a különbözetet kifizettetjük:
T384 Bank     K T476 Kötelezettség tulajdonosokkal szemben

Tőkeleszállítás eszközátadással
Tőkeleszállítás eszközátadással





Ha hasznosnak tartod, nyomd meg a tetszik gombot!

Jegyzett, de még be nem fizetett tőke

$
0
0

Jegyzett, de még be nem fizetett tőke könyvelése


Számlaszámok

325. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke az anyavállalattól
326. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke a leányvállalattól
327. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke a közös vezetésű vállalkozástól
328. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke a társult vállalkozástól
332. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke az egyéb részesedési viszonyban lévő vállalkozástól
358. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke részesedési viszonyban nem lévő vállalkozástól

Igen, ilyen sokféle lehet. Attól függ, hogy az alapító tulajdonossal milyen részesedési viszonyban vagyunk.
Javaslom, hogy így használjuk: 3. Jegyzett, de még be nem fizetett tőke.

Csak Kft-nél és Rt-nél lehet, mert csak ennél a két társasági formánál nem kell a cégbírósági bejegyzésig az összes vagyoni hozzájárulást teljesíteni. Ebből következően a jegyzett, de még be nem fizetett tőke összege a cégbíróságon bejegyzett, de a tulajdonosok által még rendelkezésre nem bocsátott tőkerészt mutatja.

Könyvelését a jegyzett tőkével kapcsolatos bejegyzés elején találjátok. Ezen kívül más nem történhet vele.

Tőketartalék

$
0
0

A tőketartalék könyvelése


A tőketartalék növekedési jogcímei


1. Részvénytársaságnál a részvények kibocsátáskori, ideértve a tőkeemeléskori (jegyzési) ellenértéke és névértéke közötti különbözetet.

A Gt. szerint az ázsiót rögtön (a cégbírósági bejegyzésig) meg kell fizetni.

Példa:

Egy részvénytársaság 40 000 000 Ft tőkeemelést hajt végre. A jegyzés 110%-on történt.
A tulajdonosok a tőkeemelés összegét befizették
A cégbírósági bejegyzés megtörtént

Megoldás:

1. A tulajdonosok által átadott eszköz (pénz, tárgyi eszköz, készlet…)

A pénzeszközeink nőnek (E+=T), és mivel még e pillanatban nincs bejegyezve a cég (sőt az is benne van a pakliban, hogy a Cégbíróság elutasítja a bejegyzést és ebben az esetben a tulajdonosoknak vissza kell szolgáltatnunk az átvett eszközöket), ezért kötelezettségként kell kimutatnunk (F+=K)

T384 Bank  K479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek  44 000 000

Összeg: 40 000 000x1,1

2. A cégbírsági bejegyzés pillanata

Növeljük a 411 Jegyzett tőkét, hiszen mostantól már van bejegyzett tőkénk (F+=K).
A másik érintett: a 3 Jegyzett, de még be nem fizetett tőke. Amennyiben ez nem világos, olvasd el a jegyzett tőkéről szóló bejegyzésben az 1. pontot.

T 3 Jegyzett, de még be nem fizetett tőke        K411 Jegyzett tőke  40 000 000

3. A tulajdonosok által rendelkezésre bocsátott eszközök összegének átvezetése

Most csökken az 1. pontban lekönyvelt kötelezettségünk (F-=T) és ezt is a 3 Jegyzett, de még be nem fizetett tőke számlára vezetjük.

T479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek  K 3 Jegyzett, de még be nem fizetett tőke     40 000 000

4. Ázsió elszámolása

Levesszük a kötelezettségről (F-=T) és átvezetjük a tőketartalékra (F+=K)

T412 Tőketartalék  K 479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettségek  4 000 000

Tőketartalék és ázsió könyvelése
Tőketartalék és ázsió könyvelése


2. Részvénytársaságon kívüli egyéb vállalkozónál a tulajdonosok (a tagok) által az alapításkor, illetve a tőkeemeléskor tőketartalékként (a jegyzési érték és a névérték különbözeteként) véglegesen átadott eszközök, pénzeszközök értéke

Eszközöket kapunk (E+=T) a tőketartalék javára (F+=K)

T1-3 Eszközök   K412 Tőketartalék

(Jogszabály alapján tőketartalékba helyezett eszközöket ugyanígy könyveljük)

3. Jegyzett tőke leszállítása tőketartalékkal szemben

T411 Jegyzett tőke  K412 Tőketartalék

4. Lekötött tartalékból visszavezetés tőketartalékba

T414 Lekötött tartalék    K412 Tőketartalék

Megjegyzés: részletesen a lekötött tartaléknál vesszük

A tőketartalék csökkenési jogcímei


1. Jegyzett tőke emelését a szabad tőketartalékból

T412 Tőketartalék   K411 Jegyzett tőke

2. Veszteség miatti negatív eredménytartalék ellentételezésére felhasznált összeget

T412 Tőketartalék       K413 Eredménytartalék

3. Tőkekivonással megvalósított jegyzett tőke leszállításához kapcsolódó - a jegyzett tőke leszállításával arányos - tőketartalék-kivonás összegét

Lásd itt részletesen

4. Tőketartalék lekötött tartalékba átvezetett összegét

T412 Tőketartalék   K414 Lekötött tartalék

Lásd a lekötött tartalékról szóló bejegyzésben

5. Pénzmozgással, illetve az eszközmozgással egyidejűleg a jogszabály alapján tőketartalékkal szemben átadott pénzeszközök, eszközök értékét

T412 Tőketartalék    K1-3 Eszközök


Akkor most megmondom a frankót!
Ez megjegyezhetetlen, szerintem fölösleges nekiállni bemagolni. Az eddigi összes bejegyzést fejből írtam, tanárként sohasem használtam jegyzeteket, puskákat, mindig zsebre vágott kézzel jártam tanítani, de itt nekem is elő kellett vennem a törvényt. 
Az ázsiós részt tanuljátok meg, mert a többi -bár nem szokott lenni, de ha van a vizsgán- a feladat megfogalmazásából kitalálható. Benne van a szövegben, hogy mit csináltunk a tőketartalékkal, és mivel szemben. A növekedés-csökkenést, és a T-K-t meg csak összerakjátok.


Ha hasznosnak tartod, kérlek oszd meg!

Bekerülési érték megállapítása

$
0
0
Vállalkozásunk egy termelő gépet importált.

Határozzuk meg a gép bekerülési értékét a következő információk felhasználásával!



Bekerülési érték megállapítása
Bekerülési érték megállapítása


Kiegészítő információk:
A vásárlás időpontja tárgy év április 18.
Üzembe helyezés tárgy év június 15-én megtörtént.
A választott árfolyam: 200 Ft/USD
A vállalkozás áfa köteles tevékenységet folytat.

Tárgyi eszköz értékesítés video

$
0
0
Elkészítettem életem első videofelvételét.

Rettentően bénázós. Nem tudom, hogy mikor hova kell nézni, kattintani, milyen tempóban érdemes beszélni...
Nem baj, lesz ez még jobb is, valahogy túl kell esni a tűzkeresztségen!

Viszont jó lenne, ha elmondanátok a véleményeteket. Minden apróság jöhet!!!



Az ÁFA általános jellemzői, hatálya

$
0
0

Az ÁFA jellemzői


1.  több fázisú: a termeléstől a fogyasztásig minden értékesítési fázisban meg kell fizetni az ÁFÁ-t
2.  nettó: minden fázisban csak az új értékre rakódik ÁFA
3.  forgalmi: csak az értékesítést (azaz a forgalmat) terheli
4.  általános: minden termékre és szolgáltatásra vonatkozik (versenysemleges)
5.  fogyasztói: csak a végső fogyasztót terheli
6.  közvetett: az adó fizető és az adóterhet viselő útja egymástól elválik
7.  semleges: minden terméket és szolgáltatást egyformán terhel (szektor semleges)
8.  könnyen áttekinthető:ÁFA kiszámítása könnyű
9.  stabil költségvetési bevétel
10.számlázásra kényszerít
11.önadózással

Az ÁFA hatálya (a három hatály alá egyidejűleg tartozó ügyletek adóztathatóak)

1.  területi hatály (4§)
a) Magyarország
b) Közösség tagállamai (Európai Unió tagállamai, 28db: részletesen itt)
c) harmadik állam (nem Magyarország és nem Európai Uniós tagállam)

2. személyi hatály
a) adóalany: az a jogképes személy vagy szervezet, aki (amely) saját neve alatt gazdasági tevékenységet folytat tekintet nélkül annak helyére, céljára, eredményére. (5§)
b) csoportos adóalany: az adóalanyok csoportos adóalanyiságot hozhatnak létre, ha gazdasági célú letelepedési helyük belföldön van, (gazdasági célú letelepedési hely hiányában pedig lakóhelyük vagy szokásos tartózkodási helyük van belföldön), és ha együttesen kapcsolt vállalkozások

3. tárgyi hatály (2§, 3§)
a) termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás (belföldön),
b) közösségi termékbeszerzés (Európai Unióból ellenérték fejében)
c) termékimport (harmadik országból)
d) EVA alanyok (ha EVA Törvény előírja)
e) Adójeggyel ellátott dohánytermék (ha Jövedéki Törvény előírja)

Szerző: farkas krisztina

Ha hasznosnak tartod a bejegyzés, kérlek nyomd meg a tetszik (magyarul: lájk) gombot!

Az ÁFA alapja

$
0
0

Az ÁFA adóalapja (65§-81§)

1. termékértékesítésnél és szolgáltatásnyújtásnál: a teljesítés pénzben kifejezett ellenértéke (fő szabály) 

2. bizományosi értékesítés esetén
a) eladási megbízásnál: nem része a bizományi díj
b) vételi megbízásnál: része a bizományi díj
c) ha a szolgáltatásnyújtás saját nevében, de más javára történik: a közreműködési díj

3. ha az ellenérték nem pénzben kifejezett (pl.csere): az ellenértékül szolgáló termék vagy szolgáltatás nettó forgalmi értéke (szokásos piaci áron)

4. szokásos piaci ár
a) a gazdaságilag nem független felek részére teljesített értékesítéseknél, ha az a forgalmi értékhez képest aránytalanul magas/alacsony és az értékesítőt/beszerzőt adólevonási jog nem egészében illeti meg,
b) ingyenes termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás esetén.

5. termékimport esetén: vámérték (kivetett vámok, adók, illetékek és más kötelező jellegű befizetések)

6. speciális termékértékesítés esetén: teljesítéskor megállapított beszerzési ár, vagy előállítási költség, felmerült kiadás.

Az adóalap része (70§)

1) az ÁFA adóalapja (lásd előző 6 pont)
2) adók, egyéb kötelezettsége, árkiegészítések, árat befolyásoló támogatások
3) járulékos költségek
4) mellékszolgáltatás
5) árengedmény fejében nyújtott termék, szolgáltatás

Nem része az adóalapnak (70§)

1) árengedmény, árvisszatartás címén elengedett összeg (olyan ár- és díjengedmény, ár- és díjvisszatérítés, amely az eredeti esedékességhez képest az ellenérték előrehozott megtérítésére tekintettel a teljesítésig adnak)
2) mennyiségi árengedmény, (a korábban beszerzett termék, igénybevett szolgáltatás mennyiségére a teljesítésig adott árengedmény)
3) üzletpolitikai (más számára elérhető) engedmény
4) más nevében és javára beszedett pénzösszeg, melyet nyilvántartásban elszámolási kötelezettségként kezelnek
5) kártérítés
6) kötbér, késedelmi kamat (feltétel: dokumentálás)

Az adóalapot csökkenti (70§)

1) árcsökkentés, engedmény címén visszatérített összeg
2) visszavett göngyöleg betétdíja
3) visszatérített összeg
4) kapcsolódó térítésmentes termék átadás, szolgáltatás

Szerző: farkas krisztina

Ha hasznosnak tartod, nyomd meg a tetszik (magyarul: lájk) gombot!

Az ÁFA mértéke

$
0
0


Az ÁFA mértéke (82§-84§)


1) 27%(felülről számított ÁFA kulcs: 21,26%)
   a) általában

2) 18%(felülről számított ÁFA kulcs: 15,25%) (3/A.sz. melléklet)
   a) termék:
  • tej, tejtermékek (kivétel anyatej)
  • kenyér, pékáru
  • cukrászsütemény
   b) szolgáltatás:
  • kereskedelmi szálláshely szolgáltatás
  • szabadtéri rendezvények belépője

3) 5% (felülről számított ÁFA kulcs: 4,76%) (3sz. melléklet)
   a) termék:
  • humán gyógyszerek
  • hagyományos gyógynövénydrogok
  • orvosi radioaktiv izotópok
  • speciális gyógyászati célra tápszerek
  • egészségügyi oxigén
  • egyes vakokat segítő eszközök
  • könyv, hangoskönyv
  • napilap, egyéb újság, folyóirat
  • kotta
   b) szolgáltatás:
  • távhőszolgáltatás
  • egyes élőzene szolgáltatás, előadóművész személyes közreműködésével:
    • vendéglátás keretében, üzletben,
    • nem nyilvánosan meghirdetett családi esemény, baráti rendezvény keretében, zárt körben, vagy
    • belépődíj nélkül tartott, a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló kormányrendelet hatálya alá nem tartozó, közösségi rendezvényeken nyújtott hangszeres élőzenei szolgáltatás.
   c) élő és félsertés:
  •  fajtiszta tenyészsertés
  • háziasított sertés (50kg-nál kisebb súlyú)
  • élő háziasított koca (legalább egyszer ellett, legalább 160 kg súlyú)
  • élő, háziasított sertés (legalább 50 kg súlyú)
  • házi sertés egészben vagy félben (frissen vagy hűtve)
  • házi sertés egészben vagy félben, fagyasztva

ÁFA (kulcs) – Nettó - Bruttó összefüggések:

4) adómentes
   a) valódi mentesség (levonási joggal, azaz az értékesítés után nem kell az adót befizetni, de beszerzéshez kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonható)
   b) nem valódi mentesség (levonási jog nélkül, azaz az értékesítés után nem kötelező az adót befizetni és bevallani, de nem is jogosult a beszerzéshez kapcsolódó (az általa már kifizetett forgalmi) adó levonására)
  • alanyi mentes: feltételekhez kötött: (187§)
  • tárgyi mentes
    • tevékenység közérdekű jellegére tekintettel (85§)
    • tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel (86§)
    • egyes eszközök értékesítése adómentes pl. személygépkocsi (86§) 

(2007. évi CXXVII. Törvény az Általános Forgalmi Adóról (ÁFA))

szerző: farkas krisztina

ÁFA adómentesség

$
0
0

ÁFA adómentesség


1. valódi mentesség (levonási joggal)

   a) közösségen (Európai Unión) belüli értékesítés (89§)

   b)közösségen (Európai Unión) belüli beszerzés (fizetendő és előzetesen felszámított ÁFA „egyszerre”)

   c)termékexport (ha a közösség területét 90 napon belül elhagyja) (98§)

   d) termékexporttal egy tekintet alá eső termékértékesítés (például: mentes az adó alól a termék   
értékesítése, szolgáltatás nyújtása abban az esetben, ha az hivatalos célra a diplomáciai és a hivatásos konzuli képviselet, személyes célra pedig a diplomáciai és a hivatásos konzuli képviselet tagja részére történik, feltéve, hogy viszonosság áll fenn) (107§)

   e)termékimport (93§)

   f)nemzetközi közlekedéshez, forgalomhoz közvetlenül kapcsolódó termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás (103§)

   g)közvetítői tevékenység(110§)

   h) termék nemzetközi forgalmához kapcsolódó tevékenység (pl.:raktározás, feldolgozás) (111§)

2) nem valódi mentesség (levonási jog nélkül)

a) alanyi mentes: az alábbi feltételek együttes teljesülése esetén: (187§)
  • székhely, telephely, lakóhely, szokásos tartózkodási hely Magyarország
  • előző évi tény és tárgyévi várható bevétel nem haladja meg a 6 millió Ft-ot
  • választható (nyilatkozat NAV-nak)
  • előzetes áfa nem levonható
  • számlán adót nem lehet feltüntetni
b)    tárgyi mentes
  • tevékenység közérdekű jellegére tekintettel mentes az adó alól (85§) 
    • postai szolgáltatás
    • humán egészségügyi ellátás (csak közszolgálató végezheti)
    • szövet, vér, anyatej, emberi szerv alkotóelemei
    • fogorvos, fogtechnikus
    • szociális ellátás (csak közszolgálató végezheti)
    • gyermek és ifjúságvédelem (csak közszolgálató végezheti)
    • bölcsődei ellátás (csak közszolgálató végezheti)
    • diákotthon, kollégium (csak közszolgálató végezheti)
    • oktatás (magánóra), óvodai, tanári, oktatói, egyéb
    • lelki segély, gondozás
    • nonprofit szervezet tagjai
    • sportolás, testedzés (csak közszolgálató végezheti)
    • közszolgálati rádió és televízió műsorszórás
    • együttműködő közösség tagjai (kizárólag közös cél elérésére nyújtott szolgáltatás)
  • tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel mentes az adó alól(86§) 
    • biztosítási, viszontbiztosítási, alkusz
    • hitelezés, biztosíték adása
    • pénzügyi szolgáltatások
    • pénzváltás
    • vagyoni értékű jog átengedése, közvetítés
    • befektetési alap kezelése
    • bélyegek
    • szerencsejáték szoláltatás
    • beépített ingatlan értékesítés
    • ingatlan bérbeadása, haszonbérbeadása
  • egyes eszközk értéesítése adómentes pl. személygépkocsi, (86§)
    • ha ÁFA nélkül vette
    • ha nem adóalany értékesíti
    • ha nem vonhatta le az előzetes ÁFÁ-t

(2007. évi CXXVII Törvény az Általános Forgalmi Adóról (ÁFA))

szerző: farkas krisztina


Az ÁFA levonása

$
0
0

Az ÁFA levonása


Levonható az előzetesen felszámított ÁFA(120§)
  • elévülési időn belül (5év)
    • a másik adóalany által áthárított ÁFA összeg
    • termékbeszerzéshez, szolgáltatás igénybevételhez kapcsolódóan (megállapított), megfizetett ÁFA összeg
    • adóelőleg részeként fizetett összeg
    • saját vállalkozásban megvalósult beruházás után fizetett összeg

Nem vonható le az előzetesen felszámított ÁFA:(120§, 124§)
  • ha nem (csak) adóköteles tevékenységhez kapcsolódik
  • ellenérték nélküli átadás
  • tárgyi menteshez használja
  • benzin (kivétel: továbbértékesítési cél)
  • személygépkocsiban üzemanyagként használja fel
  • személygépkocsi üzemeltetéséhez kapcsolódó termékek (szolgáltatásnál 50%)
  • személygépkocsi, motor, jacht, egyéb viziközlekedési eszköz beszerzése
  • lakóingatlan építéséhez, felújításához kapcsolódó beszerzések, szolgáltatások
  • parkolás, úthasználati díj (kivétel: 3,5 tonna feletti jármű)
  • vendéglátóipari szolgáltatás igénybevétele
  • lakóingatlant terhelő előzetesen felszámított áfa
  • teljesen adóalanyiságon kívüli tevékenységhez használja fel
  • élelmiszer, ital beszrzés
  • személy taxi igénybevétele
  • szórakozási szolgáltatás
  • telefon, mobiltelefon, internet protokoll előzetesen felszámított adó 30%-a 
Az előzetesen felszámított ÁFA visszaigénylésének feltétele: az előzetesen felszámított ÁFÁ-t hitelesen igazoló dokumentum (pl.: számla, vámhatározat, szabadforgalomba bocsátás határozata...)(127§)


2007 évi CXXVII. Törvény az Általános Forgalmi Adóról (ÁFA)

szerző: farkas krisztina

Az ÁFA elszámolása, bevallása

$
0
0

ÁFA elszámolása, bevallása


Az ÁFA elszámolása (fizetendő vagy visszaigényelhető ÁFA)


  • fizetendő ÁFA: értékesítés után (ha nem mentes)
  • előzetesen felszámított ÁFA: beszerzés után (ha nem mentes):
    •  levonható előzetesen felszámított ÁFA
    •  le nem vonható előzetesen felszámított ÁFA (vállalkozást terhelő, ráfordításként elszámolandó ÁFA)
Visszaigénylési jog megnyílik, ha értéke bevallási időszakonként meghaladja: (186§)
  • havi bevallónál 1 millió forintot
  • negyedéves bevallónál 250 ezer forintot
  • éves bevallónál 50 ezer forintot
Ha nem éri el ezeket az összegeket, akkor ún. következő időszakra átvihető ÁFÁ-ról beszélünk, amely megegyezik a következő időszak ún. előző időszakról beszámítható ÁFAösszegével.

Az ÁFA bevallása: önadózással
  • havonta: ha az éves elszámolandó áfa pozitív előjelű összege nagyobb, mint 1 millió forint
  • negyedévente: ha nem havi és nem éves bevalló
  • évente: ha az áfa összesített előjel független összege kisebb, mint 250 ezer forint



2007 évi CXXVII. Törvény az Általános Forgalmi Adóról (ÁFA)

szerző: farkas krisztina

ÁFA feladat 01

$
0
0

ÁFA feladat 01



Egy kizárólag adóköteles értékesítést végző, havi áfa bevalló adóalany 201x.y havi áfa elszámolásához az alábbi adatok ismertek (adatok ezer Ft-ban):




Áfa feladat
Áfa feladat

















Határozza meg az adóhatósággal elszámolandó és a vállalkozást terhelő áfát!


Megoldás lépésről lépésre: 

1. Besorolás
  • fizetendő ÁFA (fÁFA) vagy előzetesen felszámított ÁFA (eÁFA)?
  • eÁFÁ-n belül levonható ÁFA (lÁFA) vagy le nem vonható ÁFA (lnÁFA)?
  • egyéb megjegyzés… 
2. ÁFA kulcs 

Áfa kulcsok
Áfa kulcsok

  






3. Bruttó, Nettó, ÁFA
  • Bruttó = Nettó * (100% + ÁFA kulcs) = Nettó + ÁFA
  • Nettó = Bruttó / (100% + ÁFA kulcs) = Bruttó - ÁFA
  • ÁFA = Nettó * ÁFA kulcs normál = Bruttó * felülről számított ÁFA kulcs = Bruttó - Nettó
4. Összesítés

Feladat megoldása
Feladat megoldása
Telefon áfája
Telefon áfája

Elszámolandó áfa
Elszámolandó áfa












ÁFA feladat 02

$
0
0

ÁFA feladat 02





Egy kizárólag adóköteles értékesítést végző, havi áfa bevalló adóalany 201x.y havi áfa elszámolásához az alábbi adatok ismertek:
(adatok ezer Ft-ban)

ÁFA feladat

Határozza meg az adóhatósággal elszámolandó és a vállalkozást terhelő áfát! 

(Az adóköteles ügyletek az általános adókulcs alá tartoznak)



Megoldás lépésről lépésre: 


1. Besorolás
  • fizetendő ÁFA (fÁFA) vagy előzetesen felszámított ÁFA (eÁFA)?
  • eÁFÁ-n belül levonható ÁFA (lÁFA) vagy le nem vonható ÁFA (lnÁFA)?
  • egyéb megjegyzés… 

2. ÁFA kulcs 

ÁFA kulcs

  





3. Bruttó, Nettó, ÁFA
  • Bruttó = Nettó * (100% + ÁFA kulcs) = Nettó + ÁFA
  • Nettó = Bruttó / (100% + ÁFA kulcs) = Bruttó - ÁFA
  • ÁFA = Nettó * ÁFA kulcs normál = Bruttó * felülről számított ÁFA kulcs = Bruttó - Nettó
4. Összesítés


ÁFA megoldás

ÁFA elszámolása


szerző: farkas krisztina

ÁFA feladat 03

$
0
0

ÁFA feladat 03

Egy kizárólag adóköteles értékesítést végző, havi áfa bevalló adóalany 201x.y havi áfa elszámolásához az alábbi adatok ismertek: 
(adatok ezer Ft-ban)

ÁFA feladat
 Határozza meg az adóhatósággal elszámolandó és a vállalkozást terhelő áfát!
(Az adóköteles ügyletek általános adókulcs alá tartoznak.)



Megoldás lépésről lépésre: 

1. Besorolás
  • fizetendő ÁFA (fÁFA) vagy előzetesen felszámított ÁFA (eÁFA)?
  • eÁFÁ-n belül levonható ÁFA (lÁFA) vagy le nem vonható ÁFA (lnÁFA)?
  • egyéb megjegyzés… 
2. ÁFA kulcs
ÁFA kulcs
 


  




3. Bruttó, Nettó, ÁFA
  • Bruttó = Nettó * (100% + ÁFA kulcs) = Nettó + ÁFA
  • Nettó = Bruttó / (100% + ÁFA kulcs) = Bruttó - ÁFA
  • ÁFA = Nettó * ÁFA kulcs normál = Bruttó * felülről számított ÁFA kulcs = Bruttó - Nettó
4. Összesítés
ÁFA feladat

ÁFA elszámolása


szerző: farkas krisztina

ÁFA feladat 04

$
0
0

ÁFA feladat 04



Egy kizárólag adóköteles értékesítést végző, havi áfa bevalló adóalany 201x.y havi áfa elszámolásához az alábbi adatok ismertek:
 (adatok ezer Ft-ban)

ÁFA feladat

Határozza meg az adóhatósággal elszámolandó és a vállalkozást terhelő áfát!
(Az adóköteles ügyletek általános adókulcs alá tartoznak.)

Megoldás lépésről lépésre: 


1. Besorolás
  • fizetendő ÁFA (fÁFA) vagy előzetesen felszámított ÁFA (eÁFA)?
  • eÁFÁ-n belül levonható ÁFA (lÁFA) vagy le nem vonható ÁFA (lnÁFA)?
  • egyéb megjegyzés… 
2. ÁFA kulcs 

ÁFA kulcs

  






3. Bruttó, Nettó, ÁFA
  • Bruttó = Nettó * (100% + ÁFA kulcs) = Nettó + ÁFA
  • Nettó = Bruttó / (100% + ÁFA kulcs) = Bruttó - ÁFA
  • ÁFA = Nettó * ÁFA kulcs normál = Bruttó * felülről számított ÁFA kulcs = Bruttó - Nettó
4. Összesítés

ÁFA megoldás

ÁFA elszámolása


szerző: farkas krisztina

ÁFA feladat 05

$
0
0

ÁFA feladat 05



Egy kizárólag adóköteles értékesítést végző, havi áfa bevalló adóalany 201x.y havi áfa elszámolásához az alábbi adatok ismertek:
 (adatok ezer Ft-ban)
ÁFA feladat
Határozza meg az adóhatósággal elszámolandó és a vállalkozást terhelő áfát!
(Az adóköteles ügyletek általános adókulcs alá tartoznak.)

Megoldás lépésről lépésre: 


1. Besorolás
  • fizetendő ÁFA (fÁFA) vagy előzetesen felszámított ÁFA (eÁFA)?
  • eÁFÁ-n belül levonható ÁFA (lÁFA) vagy le nem vonható ÁFA (lnÁFA)?
  • egyéb megjegyzés… 
2. ÁFA kulcs 
ÁFA kulcs



  




3. Bruttó, Nettó, ÁFA
  • Bruttó = Nettó * (100% + ÁFA kulcs) = Nettó + ÁFA
  • Nettó = Bruttó / (100% + ÁFA kulcs) = Bruttó - ÁFA
  • ÁFA = Nettó * ÁFA kulcs normál = Bruttó * felülről számított ÁFA kulcs = Bruttó - Nettó
4. Összesítés
ÁFA megoldás

ÁFA elszámolása


szerző: farkas krisztina

ÁFA feladat 06

$
0
0

ÁFA feladat 06



Egy kizárólag adóköteles értékesítést végző, havi áfa bevalló adóalany 201x.y havi áfa elszámolásához az alábbi adatok ismertek:
 (adatok ezer Ft-ban)
ÁFA feladat

Határozza meg az adóhatósággal elszámolandó és a vállalkozást terhelő áfát!
(Az adóköteles ügyletek általános adókulcs alá tartoznak.)

Megoldás lépésről lépésre: 


1. Besorolás
  • fizetendő ÁFA (fÁFA) vagy előzetesen felszámított ÁFA (eÁFA)?
  • eÁFÁ-n belül levonható ÁFA (lÁFA) vagy le nem vonható ÁFA (lnÁFA)?
  • egyéb megjegyzés… 
2. ÁFA kulcs 
ÁFA kulcs


  





3. Bruttó, Nettó, ÁFA
  • Bruttó = Nettó * (100% + ÁFA kulcs) = Nettó + ÁFA
  • Nettó = Bruttó / (100% + ÁFA kulcs) = Bruttó - ÁFA
  • ÁFA = Nettó * ÁFA kulcs normál = Bruttó * felülről számított ÁFA kulcs = Bruttó - Nettó
4. Összesítés
ÁFA megoldás
ÁFA elszámolás



szerző: farkas krisztina
Viewing all 219 articles
Browse latest View live